Baş Oda

Genel Bilgi

Başoda sol üst köşedeki “Bismillahirrahmanirrahim” yazılı tablo tam bir sanat eseridir. Dönemin son hattatlarından Suriye asıllı Türk vatandaşı Hattat Ömer’e yaptırılmış olup yapımı on yedi ay sürmüştür. Tamamen bir Osmanlı hat sanatı örneğidir. Yazılar balmumu ve altın tozu karışımı olup yazının altındaki siyah fon Süleymaniye Camiinin baca isidir. O dönemde bu isten mürekkep elde edilir ve saraydaki yazışmalarda kullanılırdı. Mimar Sinan, Süleymaniye Camii’sini inşa ederken oluşacak isi içeriden çekmek için hava akımlarını hesaplamış 1300 kandilden çıkan isi, bu hava akımıyla camii giriş kapısı üzerine yaptığı is toplama odasında toplamıştır. Bu is dönem-dönem bu odadan sıyrılmış, içine belli oranda su katılarak ahşap küçük fıçılara doldurulduktan sonra Hicaza giden develerin hörgüçlerine asılmış;180 gün boyunca deve hörgüçlerinde çalkalanarak, özelliğini her türlü iklim koşullarında 5000 yıl gibi muhafaza eden, padişah fermanlarında kullanılan silinmeyen bir mürekkep elde edilmiştir

Başoda sedir kumaşları birebir Bursa çatmalarıdır. Kumaşın üzerindeki üç hilal Osmanlı imparatorluğunun döneminde üç kıtaya hâkimiyetini simgeler ve bir söyleme göre padişah, “bu sedirde oturmakla bizler üç kıtada oturuyoruz” mesajı verilir.

Başoda’da tavan tülbent bezinden olup Tekne Tavan diye adlandırılır ve tamamen kökboyası olup; yapımı 3 yıl sürmüştür. Şömine yine imparatorluk dönemindeki askerlerin savaşa giderken taktıkları miğfer şeklinde tasarlanmıştır. Vitray camlar İstanbul Şehzade Paşa camiinin camlarının aynısı olup Müzeyyen sanatının güzel bir örneğidir.

 

 

Başoda yüklük kapı kanatlarındaki süslemeler dua niteliğinde olup cennet ve cehennemi anlatır. Selviler, Osmanlı minyatür sanatlarında yaşam ve ölümü; tabut, sırat köprüsünü; ateş, cehennemi; çiçekler, cenneti; ALLAH (CC) derki, “Ben kulumu dünyaya gönderirim yaşar, yaşar ve sonunda bana döner. İmtihan ederim. Günahları var ise, cehennemde bedelini ödetirim, günahsız kulum ise, doğrudan cennetime alırım. Ama her kulumu sonunda mutlaka temiz günahlarından arındırılmış bir şekilde ebedi cennetime alırım. Hiçbir kulumu cennetimden mahrum bırakmam”.

 

 

Duvar aplikleri tasarımı Osmanlı minyatür ve süsleme sanatının vazgeçilmez motifleri olan ALLAH’ı (CC) simgeleyen lale ve karanfil motifleriyle işlenmiştir. Osmanlı Cam sanatında “Çeşm-i Bülbül” diye adlandırdığımız çalışmalardır. Çeşm-i Bülbül cam sanatının özelliği; cam iki kat olup lale ve karanfil desenleri iki katın arasındadır. Cam eritilerek motifler işlenir.

Başoda ve Divan odanın kapı kolları orijinaldir ve yekpare Akasya ağacıdır.

 

Konaktaki taban tahta çivileri bire bir Osmanlı mıhıdır. Tavanlardaki ağaç kirişlerde Osmanlı ensarilerinin özelliği, esneme payının yüksek olmasıdır. Herhangi bir sarsıntıda veya depremde iki ağacı birbirinden koparmayan ve kırılmayan özelliğe sahip çivilerdir. Bu çiviler ve ensariler, demirci ustaları tarafından günlerce ateşte dövülerek elde edilmiştir.

İskender Efendi Konağı’nın dış cephelerinde de XVII. yüzyıl Osmanlı mimarisinin özellikleri yansıtılmaktadır. Çatıyı kaplayan kiremit önleri, kuşların yanan harman yerlerinden yuva yapmak amacıyla taşıdıkları yanan buğday saplarının, konağın yanmasına sebebiyet vermemesi amacıyla tarihe sadık kalınarak tamamen çamurla kaplanmıştır. 

Konağın avlusundaki havuz orijinal olup Bizans dönemini yansıtır ve havuz arkası duvardaki kitabeler orijinal parçalardır.
 
İskender Efendi Konağı’nın yapımında; Türk, Musevi ve Ermeni ustalar el emeği, göz nuru ile çalışmış olup bu inanılmaz güzellikteki eseri meydana getirmişlerdir. Konağın yapımı 1997 yılında başlamış altı yıllık yapım süresinden sonra 2003 yılında bitirilmiştir. İskender Efendi Konağı, 26 Temmuz 2003 tarihinde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmıştır.
 

Hayat Hikayesi
Hayat Hikayesi
İskender Efendinin ortanca oğlu Süleyman İskenderoğlu’nun üçüncü oğlu olan Yavuz İskenderoğlu, 24.03.1949 tarihinde Bursa’da doğmuştur.

Devamını Okuyun...
  • Türkçe
  • English
Copy Right © 2013 İskender ® Yavuz İskenderoğlu Ltd. Şti. All Right Reserved.

İletişim formu

 
 
 
 
 
 

İnsan Kaynakları Formu

Kişisel Bilgiler

 

İş Deneyimleriniz

 

Şirketimizde Ne Tür Bir Görev Talep Ediyorsunuz

 
 
 

Öneri Formu