Klasiklerimiz

Önsöz

Bir buçuk asırlık kültürümüzden, geleneklerimizden, kalitemizden, ve orjinal lezzetimizden ödün vermeden, işimizi dedelerimizden öğrendiğimiz gibi hak ettiği sevgi, saygı, terbiye ve layıkı ile yapmak için özen gösteriyoruz. Bu yüzdendir ki günümüze lezzet ile taşınmış bu tarih ve kültürü muhafaza etmek adına meşhur döner kebabımızı hala aynı malzemelerden aynı usûl ile hazırlayarak servis ediyoruz. Başarının anahtarı, sadelik, malzemelerimizin kalitesi ve hazırlanışa verdiğimiz büyük dikkattir. Hemen hemen herkes bilir: Bizi biz yapan özelliklerden birisi kendi yetiştirdiğimiz etlerdir ama herkesin bilmediği sadece etlerimizin değil, etlerimizi pişirdiğimiz meşe kömürüne kadar her şeyi kendimizin ürettiğidir.

Restoranlarımız geleneksel olarak sadece bir ana yemek sunmaktadır, o da meşhur döner kebabımızdır.

İskender’in Döner Kebabı (1 Porsiyon)

Kendi çiftliklerimizde büyütülen, Bursa çevre ovalarında otlatılan ve kekiklerle beslenen süt kuzu eti dönerimiz; kemiğe en yakın ve en lezzetli yerlerinden sıyrılmış şiş köftemiz; kendi taş fırınımızdan çıkan Kayhan tırnak pidemiz; sıcak termal sularıyla meşhur Simav’ın Ağustos hasadı domateslerinden yaptığımız imza “dede” sosumuz; Urfa Birecik’in meşhur çekirdeksiz kebap patlıcanlarından yaptığımız közde patlıcanımız; Trakya’dan temin ettiğimiz keçi kremaları ile dükkanımızda ürettiğimiz özel tereyağımız ve sadece bizim için üretilen yağlı tava yoğurdumuz...

Şıra

Döner kebabımızın geleneksel içeceği olan özel şıramız, dalında kurutulmuş siyah Nevşehir öküzgözü üzümlerinden yapılır. Bilimsel araştırmalar sonucunda siyah kuru üzümün içinde sindirim sistemini çalıştıran ve de sağlıklı tutan inülin maddesi olduğu ortaya çıkmıştır. Siyah kuru üzümün tane sap kısmında (çilesinde), çekirdeğinde ve kabuklarında bulunan resveratrol madde (antioksidan) yağlı bileşiklerin kılcal damarlarda birikmesini engellemekte ve kanı sulandırmaktadır. Siyah kuru üzümün içinde Hemoglobin hücrelerin oluşmasında gerekli olan demir ve potasyum maddesi bol miktarda vardır. Tatlandırıcı ve kimyasal madde yoktur ve de pastörize edildiğinden asla alkol içermez. Çocuklar için de çok faydalı gazsız içecektir.

Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısı

İsmini Mustafakemalpaşa ilçesinden alan ve bir Bursa klasiği olan tatlımız: Rendelenmiş köy peyniri, irmik unu ve yumurtadan yapılan kurabiyeler önce fırınlanır, daha sonra şerbet kazanı içinde pişirilerek, dövülmüş ceviz ve kaymak ile servis edilir.

Kestane Şekeri

Bursa ile adeta özdeşleşmiş en meşhur tatlılarından bir tanesidir. Uludağ’da yetişen kestanelerin soyulduktan sonra tülbentlere bağlanarak kaynayan şerbetin içine batırılarak yapılan bir tatlıdır.

Kebapçı İskender Kuruluş 1867 beyaz logo

1867 yılında kurulan İskender, dünyanın en eski döner kebapçısı olmasının yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüz Türkiye’sine kalan en eski şirketlerden biridir. 5 kuşaktır İskenderoğlu ailesinin mülkiyetinde olan "İskender" markası şimdi 154. yaşını kutlamaktadır.