İskender Efendi Konağı

XVII. yy

Bir buçuk asırlık kültürümüz anısına, tarihi değerlerimiz ile gelecek nesiller arasında köprü kurmak amacı ile, İskender Efendi’nin vakti zamanında Bursa merkezinde olan Irgandı Köprüsü civarında yaşamış olduğu konağı XVII. yüzyıl Osmanlı mimarisine, kültürüne ve kendi tarihimize sadık bir şekilde, eski malzeme ve yapım usulü kullanılan restitüsyon tekniği uygulanarak tekrar inşa edilmiştir.

İskender Efendi Konağı, restoran faliyetinin yanısıra İskender tarihi müzesi olarak da hizmet vermektedir.

Tarihî Ahşap Dükkân

İskender Efendi'nin ilk Dükkânı

İlk dükkânımız 1867 senesinde tarihi Kayhan Çarşı’sındaki Kayhan Camii’nin bitişiğinde faaliyete başlamıştır. Bu dükkân kuruluş yılından 1960’lı senelere kadar 100 yılı aşkın bir süre eski yerinde faaliyet göstermiş, fakat dönemin kanunları, kerpiç-kâgir ve eski yapı oluşu gerekçesi ile İskender’in ilk dükkânını ruhsat ve sınıflandırma problemlerine maruz bırakarak, İskenderoğlu ailesi olarak bizleri günümüzde çalışmaya devam ettiğimiz, betonarme ve kurallara mütenasip olan yaklaşık yüz metre yukarısındaki dükkâna (Ünlü Cadde) taşınma ve ikame etme kararı almamıza vesile olmuştur.

Akaretler

Sıra Evler

Akaretler Sıraevler, 1875 yılında Sultan Abdülaziz tarafından dolmabahçe Sarayı’nın önde gelen ağalarının lojmanı olmak üzere Sarkis Balyan tarafından inşa edilmiştir. 1892 yılında, Aşiret-i Mekteb-i Hümayun olarak da hizmet etmiştir.

Aynı döneme ait olan tarihi markamızın ve müessesemizin İstanbul’daki tek dükkanını bu güzide mekana güzellik ve derinlik katacağını düşünürek layık gördük.

Kebapçı İskender Kuruluş 1867 beyaz logo

1867 yılında kurulan İskender, dünyanın en eski döner kebapçısı olmasının yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüz Türkiye’sine kalan en eski şirketlerden biridir. 5 kuşaktır İskenderoğlu ailesinin mülkiyetinde olan "İskender" markası şimdi 154. yaşını kutlamaktadır.